DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.628,23-0,85
BITCOIN 737620-0,59%
İstanbul
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

1 Temmuz’da başlayan e-belge geçişleri  ay boyunca devam edecek
74 okunma

1 Temmuz’da başlayan e-belge geçişleri ay boyunca devam edecek

ABONE OL
27/07/2022 13:02
1 Temmuz’da başlayan e-belge geçişleri  ay boyunca devam edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Verginin dijital dönüşümü ile gelen karmaşıklıkları çözüme kavuşturmak için kurulan ve alanında lider global bir şirket olan Sovos, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-belge kullanımının yaygınlaşması amacı ile yürürlüğe alınan Temmuz e-belge geçişlerini değerlendirdi.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu’nun Genel Tebliği’nde yapılan düzenlemeler ile e-fatura, e-arşiv fatura ve e-irsaliye zorunluluğunu belirleyen ciro limiti değişti. 1 Temmuz 2022 itibarıyla da mükelleflerin brüt satış hasılatına ve sektör bazında belirlenen kriterlere göre bazı e-belge uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirildi. 

 

Bu geçiş ile ilgili görüşlerini bildiren Sovos Türkiye Ülke Müdürü Elçim Sirek, “Türkiye’de, Nisan 2014 tarihi itibarıyla mükelleflerin zorunlu olarak e-fatura uygulamasına geçmesiyle başlayan e-dönüşüm süreci, aradan geçen sekiz yılda ciddi bir ivme kazandı.  Buna paralel olarak da 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla e-fatura kullanan firma sayısı yaklaşık 720 bini aştı. Bu sayı ise yaklaşık olarak e-faturada 150 bin yeni mükellef demek oluyor. Henüz geçiş sürecini tamamlamamış firmaların da geçişi ile Temmuz ayı sonunda mükellef sayısının 700 bini aşacağı tahmin ediliyor” dedi.

 

Sektörel geçişler de devam ediyor 

E-Fatura uygulamasının yanı sıra e-irsaliyeye kayıtlı kullanıcı sayısı yaklaşık 174 bin civarında görülüyor. GİB tarafından yayımlanan tebliğde e-irsaliyeye kayıtlı olmak için belirlenen 10 milyon TL ciro limiti ile ile bu sayının 175.000 civarına kadar artması bekleniyor. E-Arşiv faturaya kayıtlı kullanıcı sayısı ise yaklaşık 665 bin civarında. Ancak, Temmuz ayı sonuna kadar geçişlerin devam edeceği düşünüldüğünde bu sayının da artacağı öngörülüyor. 

 

E-Belgeleri kullanmaya başlaması gereken yeni sektörler özelinde de geçiş süreci devam ediyor. Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunanların yanı sıra e-fatura uygulamasına dahil olma şartı aranmaksızın demir ve çelik ile demir veya çelikten eşyaların imali, ithali veya ihracı faaliyetlerinde bulunan mükellefler de geçişlerini tamamlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmelerinin de Temmuz ayında geçişlerini tamamlaması gerekiyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.